Pod geslom “Ne za školu, već za život učimo” Šesta beogradska gimnazija dobila svoj Mejkers lab

Pod geslom “Ne za školu, već za život učimo” Šesta beogradska gimnazija dobila svoj Mejkers lab

Otvoren je drugi po redu Mejkers lab u Beogradu i to u Šestoj beogradskoj gimnaziji, školi poznatoj po savremenom pristupu nastavi, kao i po uspešnim i slavnim đacima poput Patrijarha Pavla, Ružice Sokić, Dragana Bjelogrlića i mnogih drugih

Trinaesta škola u Srbiji i druga u Beogradu dobila je svoj Mejkers lab. Multidisciplinarni prostor u Šestoj beogradskoj gimnaziji podeljen je na tri zone – multimedijalnu, radioničarsko-umetničku i digitalno-tehnološku. Pristup koji škola neguje već 90 godina, a koji glasi Ne za školu, već za život učimo dobio je svoju nadogradnju u vidu Mejkers laba i donirane savremene opreme koji će biti na raspolaganju svim đacima i njihovim nastavnicima.

Kao i do sada, u okviru svečanog otvaranja Mejkersa, prisutni su imali priliku da čuju sve o postignućima škole i njenih đaka, kao i da vide na kakvim to projektima oni rade. Direktor škole Radisav Milić, poželeo je dobrodošlicu prisutnima i istakao neke od najzapaženijih karakteristika i rezultata škole. Prisutnima su se obratili i Snežana Marković, nastavnica računarstva i informatike i Suzana Lazović, nastavnica matematike, kao koordinatorke Mejkers laba, kao i predstavnici Grupe za obrazovanje dr Marjana Brkić. v.d. direktora Centra za promociju nauke, Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije, Darko Radičanin, direktor Dostignuća mladih u Srbiji i Nebojša Bjelotomić, direktor Inicijative Digitalna Srbija.

Nakon zvaničnog otvaranja, usledio je prisutnima najzanimljiviji segment programa vođen od strane učenika škole i nastavnice Suzana Lazović, koji su predstavili svoje jedinstvene i više nego interesantne projekte. Uz zvuke školskog benda “Šesti element” predstavljeni su roboti, istraživački projekat detekcije mikroorganizama u knjigama školske biblioteke, kao i naučni eksperimenti, edukativne igre, 3D štampa. Otvaranje Mejkers laba obeleženo je i pokretanjem školskog podkasta za koji je takođe donirana oprema. U okviru programa predstavljena je i učenička kompanija Maccuero, a svoju nagrađivanu inovaciju ROBO-Clean, robota za prečišćavanje vazduha predstavio je učenik Teodor Jovanović.

Šesta beogradska – kolevka velikana, slavnih glumaca i drugih uglednih članova društva koji doprinose njegovom napretku

Jedna od najuspešnijih škola u Beogradu, otvorena je pre 90 godina, a u same temelje ugrađena je poruka Svetlost, znanje, život koja će pratiti školu na njenom putu kroz istoriju. O uspehu škole govore postignuća, ali i neka od najpoznatijih imena koja su svoje srednjoškolske dane provela upravo ovde: Patrijarh Pavle, Ružica Sokić,  Danka Novović, Aleksandar Gajšek, Ivan Bekjarev, Dragan Bjelogrlić, Dejan Cukić, Zvonimir Đukić Đule, Mihailo Vukobratović (reditelj) i i mnogi drugi. Zanimljivo je da su ovu školu završili i dva od tri osnivača Nordeusa i Nordeus fondacije, Branko Milutinović i Ivan Stojisavljević. Kroz različite istorijske prilike škola se prilagođavala potrebama društva, ali je uvek bila poznata po modernom pristupu nastavi i uspesima o kojima se daleko čulo.

“Nepokolebljvo verovanje osnivača Nordeusa i Nordeus fondacije, njihovih timova, kao i svih okupljenih oko Mejkers inicijtive, u budućnost koju udruženi možemo da kreiramo u našem okruženju, našem gradu i školi, otvara prostor za čuda. Privreda su ljudi i škole su ljudi, i samo zajedno, u saradnji i podršci možemo stvoriti okruženje koje će omogućiti bolju budućnost našoj deci. Mi se osećamo izuzetno srećni i privilegovani što smo oko nas za samo godinu dana okupili više stotina ljudi iz privrede koji na različite načine podržavaju ovu inicijativu, i verujem da će taj pokret samo rasti kako budemo dokazivali da su čuda moguća, kada svi zajedno radimo za zajednički cilj, ” istakao je Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije.


Mejkers lab – multidisciplinarna nadogradnja uspeha

Novootvoreni Mejkers lab ima tri celine: multimedijalni “miks” aktivnosti – prostor za sastanke, prezentacije, učenje i komunikaciju integrisan u biblioteku, radioničarsko-umetnički deo u prostoru bivšeg vajarskog ateljea i digitalno-tehnološki, multiprogramski deo koji povezuje prethodna dva i integriše primenu IKT-a u raznim oblastima nauke i umetnosti. Na taj način on se savršeno uklapa u viziju i planove škole.

Svaki od 12 otvorenih Mejkers labova u ovoj godini nastaje u sinergiji Grupe za obrazovanje i škole, ali i uz veliku podršku kompanija koje nesebično pomažu da uslovi rada budu što kvalitetniji, a to su Henkel, Tarkett, Roma company, Tesla, NCR fondacija i Bosch Srbija. Dodatno, u skladu sa planovima i programima Šeste gimnazije, ali i Mejkers inicijative, donirana je sva potrebna oprema, među kojom su i: 3D štampač, oprema  za pokretanje školskog podkasta (mikseta i mikrofoni), snimač zvuka, mikroskop, arduino setovi. 

Ne za školu, već za život učimo

Pod geslom NON SCHOLAE, SED VITAE DISCIMUS (lat. NE ZA ŠКOLU, VEĆ ZA ŽIVOT UČIMO), u gimnaziji se fokus stavlja na sticanje funkcionalnog znanja kroz kroz redovnu nastavu, kao i vršnjačko podučavanje, međusobnu podršku i razmenu učenika.

“Otvaranje Mejkers laba me čini izuzetno srećnom, jer su i učenici Šeste dobili priliku da stvaraju i konstruišu sopstveno znanje u jednom ovako inspirativnom prostoru. Verujem da će to biti prostor finalizacije i iskra za nove ideje. Mesto kreativnosti, inovativnosti, saradnje, mesto gde će se rađati nove ideje i sprovoditi u delo, mesto u kome će naši učenici videti otelotvorenje gesla naše škole ,,Ne za školu, već za život učimo,” izjavila je Suzana Lazović, nastavnica matematike i koordinatorka Mejkers laba u Šestoj beogradskoj gimnaziji.  

Upravo zbog ovakvog pristupa, učenici ove škole postižu izvanredne rezultate na takmičenjima iz oblasti preduzetništva, umetnosti, programiranja, različitih naučnih disciplina. Neke od najzanimljivijih i produktivnijih manifestacija, sekcija i projekata u kojima škola uzima učešće jesu Zvezdarijada (manifestacija Opštine Zvezdara), Novembarski dani Sonje Žarković, UNESCO klub sa svojim aktivnostima, Učeničke kompanije (Dostignuća mladih u Srbiji; prva učenička kompanija VIzija u Šestoj formirana je 2006. godine), Girls Go Circular (Dostignuća mladih u Srbiji), Poslovni izazov (Dostignuća mladih u Srbiji) , GejmLab (Nordeus fondacija), Debatnо filozofska sekcija itd.

U prethodnom periodu u STEAM oblastima su takođe realizovani raznovrsni programi i projekti. Gimnazija je učestvovala u EduGejmingu i ostalim segmentima Maja meseca matematike. Tu je i projekat ZVKOV-a u saradnji sa evropskim partnerima Selfi akademija digitalnih škola u okviru kog je škola osvojila bedž “Mentor škola” koji obezbeđuje da se njeni primeri primene kao  uzor drugim školama na putu digitalizacije.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email